Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
O plemeni

Původní název Amerického bezsrstého teriéra byl Krysí teriér. Roku 1972 se fence tohoto plemene narodilo úplně holé štěňátko. Josephine, jak se fenka jmenovala, se tak vlastně stala zakladatelkou nového plemene Americký bezsrstý teriér, které bylo uznáno 1. ledna 2004 jako samostatné. Jsou u něho povoleny dvě varianty, holá a osrstěná. Obě se na výstavách posuzují samostatně. U holých jedinců může být 1mm jemná podsrst, která působí na dotek sametově. Právě takovou má naše fenka.

Přes svůj jemný vzhled nás Anggie velice překvapila svojí hbitostí a rychlými reakcemi. Se svou první ulovenou myškou se přiběhla radostně pochlubit již ve svých pěti měsících. Srst ji v chladném počasí nahradí obleček a pak už je to typický teriér, milující řádění na zahradě a oblíbené procházky. Nebyl problém pro naši Anggie začlenit se do staffí smečky.

Celkový vzhled

Americký bezsrstý teriér je hladce osvalený, aktívní teriér malého až středního vzrůstu. Žádoucí poměr délky trupu k výšce je 10:9. Hlava je široká, lehce zakulacená, ve tvaru trojúhelníku a úměrná velikosti psa. Uši jsou ve tvaru písmene V, osazené na vnějších stranách lebky a mohou být jak vztyčené, tak klopené. Americký bezsrstý teriér má přirozený ocas spirálovitě stočený nad zádí. Osrstěný nositel může mít ocas kupírovaný, přirozeně krátký nebo přirozeně dlouhý. AHT se rodí bílí, nebo jinak zbarvení se znaky, rovněž bílí s různě barevnými odznaky.

Diskvalifikace

Krátkonohý pes, , který vykazuje značnou odchylku od poměru délky trupu a výšky 10:9 ztrácí typický vzhled plemene a musí být diskvalifikovaný.

Temperament

AHT je plný energie , ostražitý pes, jehož přirozená zvědavost a inteligence usnadňuje výcvik. Někdy bývá popisován jako pes s ?dvojitou osobností? : na jedné straně je nebojácný, vytrvalý lovec plný energie. Na druhé je to výjimečně přátelský a skvělý společník, kamarád pro děti, jiné psy , dokonce i kočky. AHT má velice rád společnost lidí a nadšeně se účastní veškerých aktivit spolu se svými pány.

Hlava

Úměrná trupu. Při pohledu z boku jsou nosní partie a mozkovna stejné délky s přiměřeným stopem. Při pohledu zepředu , hlava AHT ma tvar trojúhelníku. Vada : velmi výrazný stop

Mozkovna

Mozkovna je široká a lehce zakulacená. Zúžuje se směrem k nosní partii. Čelisti jsou silné a tváře dobře osvalené. Vážná vada: jablkovitá hlava.

Nosní partie

Dobře vyplněná pod očima, zúžuje se lehce směrem od stopu k čenichu. Čelisti jsou silné a správně osazené tak, aby dovolovaly psovi otevřít široce tlamu při chytání potkanů a jiných škůdců. Pysky jsou suché , bez zvrásnění. Pigment pysků by měl odpovídat pigmentu na čenichu.

Zuby

AHT je plnochrupý, žádoucí je nůžkový skus, klešťový je také přípustný. Vady : chybějící zuby, podkus nebo předkus.

Čenich

Čenich je černý nebo jinak zbarvený.

Oči

Oči jsou malé a kulaté, pigment kolem nich by měl odpovídat pigmentu čenichu. Chybějící pigment kolem očí není vadou. Vady: vypoulené , hluboko osazené oči , světlé oči u psů černě zbarvených nebo černě pigmentovaných, šikmé oči, každé oko jiné barvy, oči s pestrobarevnými duhovkami.

Uši

Uši jsou ve tvaru písmene V , posazené na vnější straně hlavy. Žádoucí jsou obě uši stejně nesené. Uši nesené nestejně jsou vadou. Poznámka: nesení uší se může ustálit teprve, když je pes dospělý. Štěňata do 1 roku by se neměla vyřazovat kvůli různému nesení uší. Žádoucí jsou uši vztyčené, i když klopené jsou rovněž přípustné. Vady : vztyčené uši ve tvaru tulipánu, nestejné nesené. Diskvalifikace : zavěšené uši.

Krk

Suchý, přiměřené délky, dobře osvalený, lehce klenutý, zůžuje se směrem od lopatek k hlavě. Přechází plynule do dobře posazených lopatek.

Přední fronta

Lopatky jsou dobře osvalené a jejich horní okraje se sbíhají v kohoutku. Ramenní kost je téměř stejně dlouhá jako lopatka a je s ní spojena pod pravým úhlem. Lokty jsou těsně u těla. Přední jsou rovné, silní a muskulární.

Trup

Délka trupu správně stavěného AHT mírně přesahuje jeho výšku (měřeno od kohoutku k zemi) a délka předních končetin(měřeno od loktů k zemi) by měla zhruba odpovídat polovině výšky psa. Ať už je pes v pohybu nebo stojí,záda jsou rovná a silná, bedra jsou přiměřeně krátká, mírně klenutá a osvalená. Záď je mírně spáditá. Žebra jsou dobře klenutá a utváří široký , silný hřbet.Hrudník je široký a dobře vyplněný.

Zadní končetiny

Zadní končetiny jsou dobře osvalené, délka stehna je přibližně stejná, jako délka holeně. Zaúhlení zadních končetin odpovídá zaúhlení předních končetin. Když pes stojí, zadní končetiny jsou paralelní.

Tlapky

Kompaktní a mírně oválného tvaru. Dva prostřední prsty jsou mírně delší než ostatní. Prsty mohou být rozevřené, ale tlapka nesmí být přišlápnutá či zploštělá.Vlčí drápy musí být odstraněny na zadních končetinách, na předních mohou zůstat. Vady: Zploštělé nebo prošlápnuté tlapky, přítomnost vlčích drápů na zadních končetinách.

Ocas

Je nasazen na konci zádě. Přirozený ocas je silný u základu a zužuje se směrem ke špičce. Když je pes v pozoru, nese ocas spirálovitě stočený nad zádí.Když je uvolněný, nese ho rovně za sebou. Žádoucí je přirozeně dlouhý. Vážná vada: Kupírovaný nebo přirozeně krátký ocas. Osrstění nositelé: ocas může být u nich kupírovaný, přirozeně dlouhý nebo přirozeně krátký, přirozeně krátký je méně žádoucí. Vada: Zatočený ocas.

Osrstění

Štěňata AHT se rodí s jemným osrstěním na celém těle. To postupně mizí, takže šesti až osmi týdenní štěňata jsou již zcela bezsrstá. Dospělý AHT nemá nikde srst , s výjmkou obočí a několika tvrdých vousů na čenichové partii. Kůže je hladká a teplá na dotek. AHT může vylučovat pot, pokud je ve stresu nebo přehřátý, ale v kruhu by se k tomu přihlížet nemělo. Osrstění nositelé mají normální srst, podobnou srsti krysích teriérů. Vady osrstění: Diskvalifikace: Hrubá srst.

Zbarvení

Jakékoliv je přípustné. Diskvalifikace : albinismus, merle

Výška a hmotnost

Výška AHT je v rozmezí 10 až 18 palců, v průměru činí 11 až 15 palců, hmotnost 6 až 14 liber. Vady : Výška pod 10 a nad 18 palců, obezita.

Pohyb

AHT se pohybuje radostně, pohyb je ladný a lehký, záběr předních končetin je vydatný, bez známek vázaného chodu. Zadní končetiny mají velkou sílu a záběr, nekříží se a nepřešlapují. Diskvalifikace: Jednostranný nebo oboustranný kryptorchismus, zlomyslnost nebo extrémní plachost, hluchota. Krátkonohý pes, jehož proporce se výrazně liší od poměru 10:9. Dále zavěšené uši, hrubá srst, dlouhá srst, albinismus, merle.